New 2025 Genesis Supreme Rage'n 2814RIKS
14' of Cargo!
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Genesis Supreme Rage'n fifth wheel 2814RIKS toy hauler highlights:
- Dual Entry Bath
- Two Slide Outs
- Three Burner Cooktop
- 55" TV in Living Room
- Power Sofa Bed
Load up your four wheeler in this toy hauler with a 14' 4" cargo length and head to the campground! You will love having a 40 gallon fuel station to fill up before you hit the trails and there is a full bath onboard so you can clean up when you return. There is plenty of space to relax on the sofa bed slide out, dual swivel/rocker chairs, and power sofa bed under the power queen bed in the garage. You can prepare meals on the three burner cooktop or use the extra large over-the-range residential microwave oven, and the 8 cu. ft. extra large double door refrigerator will hold perishables for the whole week! When it's time to call it a day, head to the front master bedroom for a great night's rest on the RV king bed, and you'll also enjoy a nightstand here, a countertop, plus a slide out for more interior space!
The Rage'n fifth wheel and travel trailer toy haulers by Genesis Supreme are the perfect match for outdoor enthusiasts. The innovative floorplans include many at-home features and conveniences to make each trip enjoyable. Loading up your toys will be easier than ever since there is a 102" wide-body design, and the durable construction means you can enjoy your toy hauler for years to come. There are many different features available, depending on the model you choose, plus available options to further customize your unit. Choose a Rage'n toy hauler today!
I bought a Riverside Retro travel trailer from this dealer 3 months ago. These guys were and continue to be very helpful. I am a new RV owner and I had some trepidations due to an ugly past rental experience, but the sales and service guys helped me through my anxiety. An RV is a complicated machine with electronics, plumbing, and propane appliances. It definitely helps to be handy and there were - John
Stock# RA478968
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2610 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 10820 lbs |
| Cargo Capacity | 3180 lbs |
| Fresh Water Capacity | 160 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | Extra Large Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8210 lbs |
| Garage Size | 14 ft 4 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Two Way 110V/LP DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 55" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 7HN1FEN28SP478968 |
Loading
Genesis Supreme RV has been in operation for over 8 years and led by one of the most talented management teams in the industry. With a combined 75 years of RV experience, Pablo Carmona and Michelle Treangen have held senior management positions with companies such as Thor, Fleetwood and MVP. Their commitment to quality, design, and customer satisfaction is unsurpassed. Owner, President and CEO, Pablo Carmona, has over 31 years experience in the RV industry and has a proven background in manufacturing, plant management and quality assurance. He has also been responsible for engineering, product development, purchasing and quality control. Michelle Treangen has a background that includes over thirty years of RV manufacturing experience, including business operation, team-development, and managing three production facilities, including approximately 1000 employees. The staff and workforce of Genesis Supreme RV are also industry veterans, and take great pride in their workmanship and quality products.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



