New 2026 Coachmen RV Nova 20D
#Vanlife
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Coachmen RV Nova Class B gas motorhome 20D highlights:
- Pull-Out Pantry
- Swivel Captain's Seats
- Two 75" x 26" Beds or 75" x 73" Combined Bed
- Nova Kool Refrigerator
- Air Fryer/Convection Microwave
Hit the road and enjoy each journey in this Nova Class B coach. Once you park for the day, you can swivel the captain's seats around and utilize the swivel table. Lunch can be made on the induction cooktop, and the cold ingredients can go back in the 7.3 cu. ft. refrigerator. The convenient wet bath allows you to freshen up after a day exploring, and when you're ready to turn in for the night you can choose from either two 75" x 26" beds, or combine them to create a 75" x 73" bed instead. You will find ample storage in overhead cabinets along each side, beneath the bed, plus there is an extra wardrobe on the roadside as well.
Each Nova Class B gas motorhome by Coachmen features Sumo Spring front and rear suspension for a smooth ride. Each unit is built on a Ram ProMaster 3500 chassis, and is powered by a 3.6L V6, 24 valve engine with 280 HP. You will appreciate the innovative Firefly multiplex system, the Sure Level tank sensors, and the 3 Group 31, 115AH AGM batteries for added power, as well as a new 24" LED Smart TV to help keep you entertained on long trips. Inside, you'll find solid hardwood cabinetry, a fiberglass shower verses the competitors ABS shower, a remote control MaxxAir fan with a rain sensor, and many more comforts to make you feel right at home. There is also a Truma Aventa 13,500 BTU A/C with three speeds, a dehumidifier, and night mode to ensure your comfort throughout each trip! An optional Li Lithium Battery System can be added which features a 640 amp-hour lithium battery, a Bluetooth battery management system, a Xantrex XC Pro 3,000W inverter/charger, and more features for off-grid capability!
I bought a Riverside Retro travel trailer from this dealer 3 months ago. These guys were and continue to be very helpful. I am a new RV owner and I had some trepidations due to an ugly past rental experience, but the sales and service guys helped me through my anxiety. An RV is a complicated machine with electronics, plumbing, and propane appliances. It definitely helps to be handy and there were - John
Savings: $66,408
SALE PRICE: $139,995
Stock# NV560982
Chassis: Ram Pro Master 3500
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 19 gals |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 3.6L V6 24 Valve |
| Chassis | Ram Pro Master 3500 |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Two Twins Convert to Larger Bed |
| Refrigerator Type | Nova Kool |
| Refrigerator Size | 7.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| LP Tank Capacity | 42 lbs. |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 24" LED Smart TV |
| Awning Info | 13' 1" |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Solar Wattage | 220 watts |
| VIN | 3C6MRVJGXSE560982 |
Loading
Coachmen RV is built upon a simple principle… "Dedicated to the enrichment of your life." By providing you with long term value through all that we do, our focus is on providing a product with superior value and backing it through superior service and support. Once you become a Coachmen owner, we are committed to enhancing your Coachmen RV ownership and lifestyle experience… creating friends for life and memories that will last a lifetime.
At Coachmen you will find a rich history of commitment from our Team Members. This commitment extends to our owners and in the pride we have for our brand. The close relationship that we share with our owners and our dealers is a quality that others have been trying to mimic over our 57 year history. Our goals and principles remain well in focus.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



