New 2026 Forest River RV Solera 28SK
Sleeps 8!
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Forest River Solera Class C gas motorhome 28SK highlights:
- Rear Bedroom
- Large Slide Out
- Bunk Over Cab
- Kitchen Pantry
This spacious coach can comfortably sleep six between the cab over bunk, RV queen bed in the rear bedroom, plus the booth dinette and sofa within the large slide out. You will appreciate generous storage space, including overhead cabinets, a kitchen pantry and dual bedside wardrobes. The galley kitchen includes a three-burner range and convection microwave oven to cook meals, along with a 12V refrigerator to keep your cold items fresh. There is also a flip-up countertop for extra counter space! This coach also features a 24" x 32" shower across the hall from a private toilet for added convenience!
Each one of these Forest River Solera Class C gas and diesel motorhomes proclaim the style of a new generation! There is a convenient keyless entry, a backup camera system, and a 10" in-dash touch screen Apple Carplay/Android Auto radio. The Ford E350/Chevy 3500, Ford E450 or Mercedes-Benz Sprinter 3500 chassis also help with the smooth ride. Each model includes aluminum framed laminated sidewalls, superlite composite substrate, and a gel coat exterior fiberglass for added durability. Inside, you will enjoy the MCD roller shades, residential style furniture with Fortress stain resistant fabrics, soft touch self-closing drawer guides, and many more comforts. And the Magnadyne digital antenna will help keep you connected as you're away from home.
Finally found the trailer I was looking for. Parris RV made me a great deal. They asked me if I had a trade in. I said yes, but I doubted they would give me what I wanted for it. Well they came close and they made it real easy for me. Then, I have to say when I went to pick up my new trailer, the walk through education was fantastic! I learned things about my new trailer I would have never figured - Kevin
Savings: $45,564
SALE PRICE: $109,995
Stock# SLD39479
Chassis: Ford E450
Interior Color: COBBLESTONE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | COBBLESTONE |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | Ford 7.3L V8 Premium |
| Chassis | Ford E450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Bunk 12V LED TV |
| Awning Info | 15' 6" Lighted Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 190 watts |
| VIN | 1FDXE4FN1TDD39479 |
Loading
Customer Satisfaction is Our #1 Priority.
At Forest River, Inc., your needs, interests, budget, and lifestyle are at the forefront of everything we do. This affects every step from design, to the manufacturing floor, and on to you, our Customer. Whatever your need—recreation, transportation, or cargo hauling—we strive to bring quality products within reach of everyone. It’s not just a slogan: “Customer Satisfaction is Our #1 Priority.”
In 1996, Forest River founder Peter Liegl had a vision. He foresaw an RV company dedicated to helping people experience the joy of the outdoors by building better recreational vehicles. After purchasing certain assets of Cobra Industries, the Company started manufacturing pop-up tent campers, travel trailers, fifth wheels and park models. Continually growing, Forest River now operates multiple manufacturing facilities throughout the United States producing Class A, B and C motorhomes, travel trailers, fifth wheels, toy haulers, pop-up tent campers, truck campers, park model trailers, destination trailers, cargo trailers, commercial vehicles, buses, pontoons, and mobile restroom trailers.
Our large production capacity enables us to fill our customers' orders promptly without cutting corners or rushing through production procedures. This ensures that each Forest River product is conscientiously built and undergoes thorough, detailed inspection before it's shipped to the customer. This guarantees that every family who desires quality recreation will find a Forest River product that serves their needs, interests, budget, and lifestyle.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



