New 2026 Keystone RV Alpine 3710FL
Made for year round use!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Keystone RV Alpine fifth wheel 3710FL highlights:
- Bath and a Half
- Walk-In-Shower
- Master Bedroom
- Free Standing Dinette
- Front Living Room
Find the comfort and luxury in this fifth wheel! Imagine your morning coffee on the spacious middle kitchen, and prepping your favorite breakfast on your kitchen island with a sink, making for a good meal-prep zone for endless cooking possibilities. You can start your favorite movie queued up in the living room with dual hide-a-bed sofas and a fireplace that sets the mood for comfort and delight every day. When it is time to unwind, your private rear bedroom welcomes you with a king bed, smart storage, and soft lighting that turns travel into rest, featuring a master bathroom with all you need to freshen up and treat yourself with plenty of storage, a dual sink vanity, and space for a washer/dryer prep for your convenience.
Luxury is not an option, it is a standard with each one of these Keystone RV Alpine fifth wheels! A 8' 4" wide body construction will create an open, residential feeling, and cutting-edge technology will provide a hassle-free camping experience. The Tru-Fit slide construction is more durable and minimizes motor structural stress, as well as resists leaking, and the Blade Pure airflow system provides residential comfort with its high-performance. Each fifth wheel includes designer flooring throughout, stunning solid wood cabinet doors, luxurious crown molding, and solid surface countertops in the kitchen. The exterior also includes an outside shower with hot and cold water, Lippert strut assisted SolidSteps, Hitch Vision with LED lighting, and many more conveniences!
We had a great experience working the salesperson Red. He was very knowledgeable and helpful. They didn't have what we were looking for; however, he had the 2018 Highlander 5th Wheel Toy Hauler coming in soon. He worked with the factory to get pictures and info for us. We had to wait a few weeks but it was worth it. We love our new Toy Hauler. Also, the service dept was very responsive to our - Cathryn
Savings: $37,811
SALE PRICE: $105,995
Stock# AL780206
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3230 lbs |
| Dry Weight | 14995 lbs |
| Cargo Capacity | 3005 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Tire Size | 215/75R17.5H |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 46500 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR Smart HDTV |
| Awning Info | 14' Carefree with Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFALU24TE780206 |
Loading
When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



