New 2026 Keystone RV Raptor Carbon Series 420
14.6 Garage!!
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Keystone Raptor Carbon Series toy hauler 420 highlights:
- Triple Axles
- L-Shaped Sofa
- Queen Bed
- Two Power Awnings
This triple axle, triple slide out fifth wheel toy hauler will be perfect for your trips to the campground. Once you arrive at your site, you can unload your toys from the 14' 6" garage, then relax on the dual opposing sofas with a top queen bed. There are also loft bunks here, and an optional half bath can be added for even more convenience. If the optional half bath is chosen, the garage size will be 12' 6". Heading to the living room, you'll find an L-shaped sofa, an entertainment center with a fireplace, and theater seating for ultimate comfort. A three-burner range and residential microwave will let you cook meals each day, and there is generous counter space in the kitchen to make prep easier. The dinette with two chairs will provide a place to dine together, or you can head outdoors to eat under the two power awnings. Heading up the stairs, a full bathroom lets you freshen up each day, and a front private bedroom with a queen bed will make you feel right at home. There are also dual nightstands here along with a wardrobe with drawers within a slide for more space!
With any Keystone Raptor Carbon Series toy hauler fifth wheel, you will find laminated sidewalls with double-welded aluminum construction plus an Alpha Super Flex roof for added durability. There is also an upgraded MORryde CRE3000 suspension, a 6-point hydraulic leveling system, and an exterior convenience center to easily access all your hookups. Inside, you'll love the hardwood soft-close cabinet doors, designer style vinyl flooring throughout, and LED lighting. The Extreme Weather Package will add protection against the elements, and the on-demand tankless water heater will provide endless hot showers!
Finally found the trailer I was looking for. Parris RV made me a great deal. They asked me if I had a trade in. I said yes, but I doubted they would give me what I wanted for it. Well they came close and they made it real easy for me. Then, I have to say when I went to pick up my new trailer, the walk through education was fantastic! I learned things about my new trailer I would have never figured - Kevin
Savings: $34,167
SALE PRICE: $99,995
Stock# CB805289
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3155 lbs |
| Dry Weight | 15580 lbs |
| Cargo Capacity | 4420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 14 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| TV Info | 42" LED TV |
| Awning Info | 10' and 13' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFCNW3XTF805289 |
Loading
When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



