New 2026 Open Range RV Open Range 3X 393TBR
Two Bedrooms, Two Full Bathrooms! Made for year round use!
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Open Range RV Open Range 3X fifth wheel 393TBR highlights:
- Four Slide Outs
- Front Private Bedroom
- Rear Bunkhouse Suite
- Dual Entry Doors
- Outdoor Kitchen
- Loft
If you enjoy luxury camping or you're looking for a residential fifth wheel to go full-time in, this Open Range 3X is the one! The middle kitchen and living room is made open by the dual opposing slides, and your crew can get comfortable on the mega lounge with two tables. The chef of your group will love cooking on GE free-standing four burner range, or they can use the GE residential microwave to heat up leftovers. The standard dishwasher and central vacuum make cleanup a breeze. A waterfall island with four chairs will provide a place to dine and the hidden pantry behind the swing-out entertainment center can hold snacks galore. There is also a fireplace and smart HDTV to make movie nights cozy. The front master bedroom includes a slide out 72" x 78" king bed, two dressers, a large front closet, and a 32" TV to watch shows in bed. You even have your own entrance into the full bath, plus washer and dryer prep if you choose to add those appliances. The rear bunkhouse suite includes two separate sides that can be shut off from one another, perfect if you have older kids or more than one guest. Each side includes a bi-fold sofa, a desk with overhead storage, and a wardrobe with drawers. And one side even includes a flip-up bunk above the sofa for more sleeping space! The shared full rear bath includes a tub/shower to make bath time easier than ever, plus you'll find one of the dual entry doors here for added convenience!
With any Open Range 3X fifth wheel by Open Range RV, you will enjoy residential luxuries and an exceptional build. The TuffShell construction includes vacuum bonded laminated fiberglass and welded aluminum frames for added strength, and the PVC roofing membrane is ultra durable. You can plan to camp year around or go full-time since there is a mandatory Four Season Package that includes a heated and enclosed underbelly, a 40K BTU high-performance furnace, double insulated baggage doors, and more. The residential features continue on with the mandatory Executive Package with the TravelLINK Smart RV system, Keyed-Alike entry and baggage doors, painted fiberglass front cap with LED lighting, and three 15,000 BTU A/C units with quiet residential return air. Inside, you'll enjoy GE kitchen appliances, sleek square windows with integrated blinds, ceramic subway tile backsplash, a glass shower door, and the list of amenities goes on!
We now have bought 2 trailers from them. And have loved the great customer service. All of our friends have bought trailers from them and have said the exact same thing. Keep up the great work. THANK YOU!!! - Robert
Savings: $39,927
SALE PRICE: $99,995
Stock# OPT1B83197
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 2900 lbs |
| GVWR | 17700 lbs |
| Dry Weight | 15260 lbs |
| Cargo Capacity | 2440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 97 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST215/75R17.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | GE Residential |
| Refrigerator Size | 21 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR Smart HDTV, BR 32" TV |
| Awning Info | 10' and 18' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCM0BV4T1B83197 |
Loading
Randy Graber of Elkhart, Indiana, a 25-year veteran of the Northern Indiana RV industry founded Open Range RV Company in Shipshewana, Indiana. Starting with a staff of about 60 including production personnel, Graber said he expects to bring 100 new jobs to the community by the end of the year. Graber said his decision to start his own company came when an unusual opportunity arose. He said, "While I enjoy all the aspects of operating an RV company, I am at heart a creative person who is driven to innovate and engineer product improvements. Further, the ever advancing technologies in construction materials and components continually challenge me to create better products for the dollar spent." "At a certain point in one's career," Graber said, "you come to realize that the best way to accomplish your dream is to spearhead it yourself. " Open Range RV occupies 120,000 sq. ft. of manufacturing facilities with three buildings on 17 acres on Indiana 5 north of US 20 in Shipshewana. An Indiana native, Graber started his career at Newmar Corporation, Nappannee, followed by an eight-year stint in retail sales in Amarillo, Texas. He then returned to the Indiana manufacturing environment. In recent years, he has worked in management and product development at both K-Z RV, Shipshewana, and Keystone RV Company, Goshen, Indiana.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



