Used 2017 Fleetwood RV Storm 32A
Only 19K Miles!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Step inside and take a look back. This unit starts with the kitchen and dining area up front. Just behind the passenger seat and to the left of the entry door you will find a residential refrigerator, a three burner range with overhead microwave oven, and a double kitchen sink. There are plenty of storage cabinets overhead, and space for kitchen items below. Once your meal has been prepared enjoy dining at the 42" x 76" booth dinette that begins the large road side slide out.
More seating continues within the road side slide out with an L-shaped 82" sofa. You will also find a bit of overhead storage here to keep things neatly tucked away and organized. Opposite the sofa along the angled bathroom wall enjoy a 40" LED TV.
As you continue toward the rear of the coach you will find a complete bath along the curb side that includes an angled shower, a vanity with sink, and toilet. There is also a linen cabinet for your towels and toiletries.
Just outside the bathroom door along the road side you will find a large pantry. Sliding pocket doors can be found next to the pantry that allow you to close off the rear master bedroom space from the rest of the coach.
In the master you will enjoy a great night's rest on the king bed provided. The bed slides out along the curb side to give you more walking around space. There is also overhead storage for your belongings. Opposite the bed find plenty of clothing storage in a full length wardrobe, and within two additional wardrobes including a dresser and 32" LED TV in between, plus so much more!
Parris RV is awesome! The sales team, service department, staff and management are outstanding. From our first encounter when we walked through the door to the closing of the sale, we were treated with respect and honesty. Our salesman, Kyle, was so helpful. He listened to us, answered our questions and helped us find the trailer to fit our needs. We would definitely recommend Parris RV to our family - Collen
Stock# STA14237
Chassis: Ford
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Generator | ONAN 5500 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 19756 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 8000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 14 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Electric Ignition |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 151 cu. ft. |
| TV Info | 40" LED LR, 32" LED BR, 32" LED Exterior |
| Awning Info | 18' Carefree Legless with LED & Wind Sensor Retract |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 1F66F5DY7G0A14237 |
Loading
Fleetwood is one of the oldest names in the RV industry. We’ve been around for over 65 years—more than double most of our competition. And that resilience speaks to our product. After all, a company can’t stay in business if they build something people don’t believe in.
Inherently motorhomes are just that—a little bit vehicle, a little bit house. So at Fleetwood, we engineer and build them with both in mind. Our innovation shows we perfectly balance and blend the two. And that smarter design means a better RV.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



