Used 2017 Thor Motor Coach Synergy CB24
Full Body Paint!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
The Synergy CB24 class C diesel motor home makes it easy and convenient to camp and travel all at the same time! You will find a single slide out and a cab-over bunk where one child or adult can sleep.
As you enter this model, above the door there is a 32" LED TV. To the left of the entrance you will find a kitchenette with a round sink, a two burner range, overhead cabinets, and a refrigerator. Along the opposite side you can enjoy your meals at the Dream Dinette, and at night the dinette converts into a sleeping area. You can also choose an optional sofa with air bed and pedestal table instead of the Dream Dinette, the choice is yours. Just off the slide out dinette you will find a handy closet for clothing storage or linens.
The rear corner bathroom offers a toilet, sink, medicine cabinet, and shower.
Also in the rear you will find a full size bed with a 24" LED TV on the wall at the foot of the bed.
The exterior 32" LED TV lets you watch your favorite show or movie out under the stars, plus so much more!
Finally found the trailer I was looking for. Parris RV made me a great deal. They asked me if I had a trade in. I said yes, but I doubted they would give me what I wanted for it. Well they came close and they made it real easy for me. Then, I have to say when I went to pick up my new trailer, the walk through education was fantastic! I learned things about my new trailer I would have never figured - Kevin
Stock# SY686317
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan 3200 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 58123 |
| Engine | BlueTEC Turbo 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24 x 32 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | Instant Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" LED LR Over the Door, BR 24" LED, Ext. 32" LED Swivel |
| Awning Info | Power |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| VIN | WDAPF4CC0G9686317 |
Loading
Welcome to Thor Motor Coach, the #1 Motorhome Brand in North America, producing nearly 1 out of every 4 motorhomes sold each year. Formed in 2010 as a strategic merger of Damon Motor Coach and Four Winds International, we build many of the world’s most recognized motorhomes. As an industry leader in introducing cutting-edge innovations, we offer a wide range of styles, sizes, floor plans and features – delivering coaches that fit every customer’s lifestyle and budget.
Our diverse product lineup includes gas and diesel powered Class A and Class C motorhomes, as well as several innovative Class B options as well. By building a variety of unique styles, sizes, and floorplands, we offer motorhomes that feel custom-made – at a truly competitive price.
With so many unique models available, Thor Motor Coach motorhomes are priced to fit anyone’s budget – from families buying their first motorhome, to full-timers looking for a roaming “dream home.” No matter how you choose to spend your time or your money, there’s a Thor Motor Coach motorhome that fits your needs.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



