Used 2019 Forest River RV Sandstorm 293GSLR
16' CargoAsk the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Forest River Sandstorm toy hauler 293GSLR highlights:
- Captain Chairs
- Electric Bed w/Flip Sofa
- Dual Entry/Exit Doors
- L-Shaped Counter
Are you looking for up to 16' of cargo space for hauling your toys around to different playgrounds?? Then look no further than this Sandstorm toy hauler travel trailer model 293GSLR by Forest River RV. Use the rear ramp to load and unload your toys quickly and efficiently so you can get to the fun faster! You have plenty of living and sleeping space for you and your family. The electric bed and flip down sofa can sleep up to two individuals each, the sofa in the living space can sleep up to two as well, and don't forget about the queen bed in the private front bedroom! There are two entry and exit doors, one that leads directly into the bedroom for easy access. You can walk in and jump right in bed for a restful night's sleep.
If you're looking for a lightweight and easy to tow travel trailer then one of these toy haulers by Forest River Sandstorm is for you! Each unit features a 102" wide body construction, a 3,000 lb. radius ramp door, and 2" fully insulated floors making these toy haulers flexible to your vacation destinations whether it's to the dunes or mountains it is ready. Some of the interior features that will impress you are the Bluetooth stereo with indoor and outdoor speakers, the Thermafoil countertops, a Denver pillow top mattress, and the 3 electric charging stations.
I would recommend these guys to anyone. From helpful sales folks to finance office I couldn’t have had a better experience. They took time with me to explain everything I needed to know and got me on my way to lots of family fun in our new toy hauler. Thanks Parris RV. - McKay
Stock# SS009849
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1256 lbs |
| GVWR | 12100 lbs |
| Dry Weight | 8408 lbs |
| Cargo Capacity | 3654 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4TSCE22KE009849 |
Loading
Customer Satisfaction is Our #1 Priority.
At Forest River, Inc., your needs, interests, budget, and lifestyle are at the forefront of everything we do. This affects every step from design, to the manufacturing floor, and on to you, our Customer. Whatever your need—recreation, transportation, or cargo hauling—we strive to bring quality products within reach of everyone. It’s not just a slogan: “Customer Satisfaction is Our #1 Priority.”
In 1996, Forest River founder Peter Liegl had a vision. He foresaw an RV company dedicated to helping people experience the joy of the outdoors by building better recreational vehicles. After purchasing certain assets of Cobra Industries, the Company started manufacturing pop-up tent campers, travel trailers, fifth wheels and park models. Continually growing, Forest River now operates multiple manufacturing facilities throughout the United States producing Class A, B and C motorhomes, travel trailers, fifth wheels, toy haulers, pop-up tent campers, truck campers, park model trailers, destination trailers, cargo trailers, commercial vehicles, buses, pontoons, and mobile restroom trailers.
Our large production capacity enables us to fill our customers' orders promptly without cutting corners or rushing through production procedures. This ensures that each Forest River product is conscientiously built and undergoes thorough, detailed inspection before it's shipped to the customer. This guarantees that every family who desires quality recreation will find a Forest River product that serves their needs, interests, budget, and lifestyle.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



