Used 2019 Grand Design Transcend 32BHS
Bunkhouse Suite!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Grand Design Transcend travel trailer 32BHS highlights:
- Bunkhouse Suite
- Bath and a Half
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- Private Bedroom
- 32" LED HDTV
Are you dreaming about finding a travel trailer to fit everyone's needs in your larger family? Do you enjoy adventure and comfort when you camp? This Transcend travel trailer might just be what you have been searching for! From the two entry doors that allow quick and easy access to the front master bedroom and the main living area, to the private bunkhouse suite with a half bath and four bunk beds for the kids, this model offers it all. The convenient full walk-through bathroom next to the private bedroom allows everyone to stay refreshed for the next adventure. You can relax on the tri-fold sofa and booth dinette while watching the 32" LED HDTV, and your dog can eat from the pull-out pet drawer underneath the double-door refrigerator in the kitchen. There is even an outside kitchen to make hamburgers and such while visiting with other campers.
Like all Grand Design products, the Transcend travel trailer is no different when it comes to functionality and quality construction. The Transcend features a Strong Wall aluminum exterior that includes a satin metal exterior skin that is 25% thicker than the competitors for a more durable and better-looking finish. It also includes a fully enclosed and heated underbelly. The roof is double insulated to keep you warm in the cooler climates and cooler in the summer heat. You will also enjoy upgraded residential furniture, solid wood cabinet doors, a residential heat system, E-Z Lift bed storage, and panoramic windows so that the view outside can easily be part of your interior when opened. Make a great choice and select any Grand Design Transcend for your weekend adventure headquarters!
Parris RV is awesome! The sales team, service department, staff and management are outstanding. From our first encounter when we walked through the door to the closing of the sale, we were treated with respect and honesty. Our salesman, Kyle, was so helpful. He listened to us, answered our questions and helped us find the trailer to fit our needs. We would definitely recommend Parris RV to our family - Collen
Stock# GR802292
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 728 lbs |
| GVWR | 9295 lbs |
| Dry Weight | 7738 lbs |
| Fresh Water Capacity | 62 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door w/Pet Drawer |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | DSI Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" LED HDTV |
| Awning Info | 21' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TT3721K8802292 |
Loading
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



