Used 2020 ATC Trailers ATC Toy Hauler 8.5X40
Flawless Condition!
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
ATC Trailers Toy Hauler fifth wheel 8.5X40 highlights:
- 8' Rear Door
- 23' 4" Garage
- Private Bedroom
- Roller Shades
When the trails or dunes are calling your name, come answer the call with this ATC Trailers Toy Hauler fifth wheel. This model features 23' 4" of cargo room for a dune buggy, four wheeler, or a few dirt bikes. You can easily load and unload your trailer with the 8' rear door, and after your gear is unloaded, you can feed your hungry bellies with a hot meal made on the three-burner cooktop. After a day of playing hard, you will enjoy coming back to the comforts of your home away from home. In the private bedroom is a queen-size bed with a pillow top mattress. You will also find roller shades throughout this model which help to add more privacy when you need it.
Are you ready for some outdoor fun and adventure? Well, come choose to spend your next weekend away from home with an ATC Trailers Toy Hauler. These models feature a full-perimeter aluminum frame, as well as Torsion EZ Lube axles. The recessed floor D-rings have a 5,000 LB capacity, so your gear will stay in place while you travel. In the bathroom you will find a rectangular shower with an extend-a-shower, a porcelain RV toilet, plus a solid surface countertop with a stainless steel sink. When you have an ATC Trailers Toy Hauler, you won't have to sacrifice on any of the comforts from home.
This was not our first trailer purchase. Over the years we have been to many different trailer dealerships in the valley and never had such a positive experience. Our salesman really went above and beyond to ensure it was the trailer that would fit for our family and our wants. Even when they did not have the model we were looking for on their main lot he took the time to go over to the overflow lot - Jeremy
Stock# PL218672
| Sleeps | 2 |
| Length | 41 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 10 in |
| Hitch Weight | 2720 lbs |
| GVWR | 21000 lbs |
| Dry Weight | 10000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 200 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 23 ft 4 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5JX1U4039LE218672 |
Loading
Our Mission:
To be the leader in RV & Trailer solutions designed to meet the changing needs of our customers over a lifetime of use.
Our company was founded by Steve Brenneman in 1999 when he decided there must be a better way to build and sell utility trailers than the one-size-fits-all approach. He created an all-aluminum base frame and wall structure to be lighter, higher quality and more durable than the steel frame trailers that dominated the market.
The fledgling Aluminum Trailer Company (ATC) chose to compete on value, working with our dealers to develop specialty trailer models that enabled the success of the company for many years.
As we’ve grown, we’ve made use of lean manufacturing principles to greatly improve the cost, quality and manufacturing lead times to remain competitive and set the quality standard for our industry.
Now, ATC is working hard to better understand the market, and which products and services will delight our customers. We are building and expanding on our knowledge and wisdom gained by developing aluminum platforms and models to create trailer and RV solutions. Yet, as we change and improve, ATC will always remain focused on our mission to understand our customers, their needs and their desires to support them over a lifetime of use.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



