Used 2020 CrossRoads RV Volante 370BR
Island Kitchen!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
CrossRoads RV Volante fifth wheel 370BR highlights:
- Wet Bar
- Bar Top/Stools
- King Bed
- Theater Seating
- Fireplace
You'll never get tired of venturing out to your favorite campground when you have this Volante fifth wheel waiting for you! This unique unit is perfect for the couple who enjoys entertaining friends because it has a bonus gathering area with an L-shaped bar top with stools, a wet bar, and a wine cooler. Plus, the kitchen island is located right next to it so that you can set out appetizers or dessert for people to munch on. If you want to sit down and chat with your guests, you'll find that the tri-fold sofa, the theater seating, and the U-shaped dinette provide a comfortable place to catch up with each other. And at night, retire to your own master bedroom with plenty of storage, a king bed slide, and a second entry into the full bath.
The CrossRoads RV Volante fifth wheels and travel trailers are anything but ordinary! From the premium residential furniture in the living room and interior LED lighting, to the coordinated window treatments in the bedroom, you will be impressed with the Volante from the moment you step foot inside. Each model includes steel ball bearing drawer guides and a wall mounted systems monitor panel in the kitchen, night stands on each side of the bed and USB ports for your phone or tablet, and a mirrored medicine cabinet in the bathroom. Outside, you'll appreciate the outside shower to wash off your hiking boots, and the power awning with LED lights will create an outdoor living space. There are even outdoor speakers with LED accents!
I bought a Riverside Retro travel trailer from this dealer 3 months ago. These guys were and continue to be very helpful. I am a new RV owner and I had some trepidations due to an ugly past rental experience, but the sales and service guys helped me through my anxiety. An RV is a complicated machine with electronics, plumbing, and propane appliances. It definitely helps to be handy and there were - John
Stock# VO360324
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1950 lbs |
| Dry Weight | 10784 lbs |
| Cargo Capacity | 3166 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR KeyTV |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDF37021L6360324 |
Loading
Crossroads RV's strong values for production performance is the foundation of our product promise. Since 1996, we have provided solid products and have expanded our distribution base to a national level. We take pride in our lean philosophy of keeping the frills minimal in our organizational structure, yet quality of product, service, value and comfort high for customer satisfaction. Building strong relationships with our dealer community is important to our success. We understand the stronger our dealers, the stronger your satisfaction. We help our dealers' success by maintaining protected territories for each dealer, so they can focus on fulfilling your expectations at a level we require. Located in Topeka, Indiana, we have five manufacturing facilities and employ over 600 people who team together to manufacture our high-quality products.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



