Used 2020 Highland Ridge RV Mesa Ridge Conventional MR23RLS
Rear Living!
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Highland Ridge Mesa Ridge Conventional travel trailer MR23RLS highlights:
- Master Suite
- Stainless Steel Appliances
- Entertainment Center
- Rear Jackknife Sofa
- Outside Docking Station
Do you love exploring the great outdoors but long for the comforts of home while you're there? Then you need this Mesa Ridge Conventional travel trailer that will allow you to experience the best of both worlds with its fully equipped interior and large exterior pass-through storage compartment. This trailer gives you everything you'll want in a living space, like a private master suite with a comfortable queen-size bed, a spacious living area to relax with the family, and a booth dinette to make meal times enjoyable. Both the kitchen and bathroom are packed with helpful amenities to make everyday chores easier with the use of the three-burner stove top in the kitchen and the radius shower in the bathroom.
You need one of these budget-friendly, amenity-packed Highland Ridge Mesa Ridge Conventional travel trailers for your next camping trip! These units might be compact and easy to tow, but they certainly don't let you miss out on all of the great features that your family has come to love. As soon as you get to camp, set up the power awning with LED lights and integrated speakers and spend some time relaxing in your camp chairs. When you do make your way back inside the trailer, you will notice the Congoleum® DESIGNER Carefree® flooring which is a durable and long-lasting product. Accessories like the stereo and digital TV antenna make it possible to enjoy your favorite technology while you are out adventuring.
Finally found the trailer I was looking for. Parris RV made me a great deal. They asked me if I had a trade in. I said yes, but I doubted they would give me what I wanted for it. Well they came close and they made it real easy for me. Then, I have to say when I went to pick up my new trailer, the walk through education was fantastic! I learned things about my new trailer I would have never figured - Kevin
Stock# ME6T3069
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 5420 lbs |
| Cargo Capacity | 1080 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 58TBH0BN4L16T3069 |
Loading
For us, it’s all about solving the problems RVers encounter every day, building the RVer’s RV. Through deliberate design, year after year, we come up with creative RV solutions that make time at camp a little easier, and a lot more comfortable. You’ll enjoy time spent in your home away from home and own the outdoors with a Highland Ridge RV.
It all started in March of 2014 when Jayco purchased assets of Open Range RV. Today, Highland Ridge RV is a subsidiary of Jayco and operates its own manufacturing facilities, service and warranty group, sales team, management and leadership teams. We’re proud to be associated with a company that shares our same commitment to great quality, integrity, vision and values.
The Highland Assurance is our commitment to quality and deliberate design. It’s building RVs that are rooted in the experiences and suggestions of RVers who know what they like, what works and what doesn’t. Most importantly, it’s about assuring you an enjoyable and trouble-free experience. From the factory to the campground, we’ve got your back.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



