Used 2020 Keystone RV Montana High Country 372RD
Made for year round use!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Keystone Montana High Country fifth wheel 372RD highlights:
- Rear Living Area
- Dual Vanity Sinks
- Coffee Station
- RV Refrigerator
- Storage Tray Pull-Out
- MORryde Solid Step
This Montana High Country fifth wheel will have you imagining all the places you will travel in comfort and luxury. Just imagine relaxing in the elevated rear living area while watching the HD LED TV above an LED fireplace. You can choose to relax on dual hide-a-bed sofa slide outs, or the power theater seats. The separate kitchen area features a coffee station for the coffee lover in the family, a large pantry for your canned goods and snacks, a range with a glass top, and an 12 cu. ft. RV refrigerator, plus a residential microwave. Outside you will find an outdoor living space under the awning once you place your camp chairs and mat down. The exterior storage tray slide out allows you to bring those larger items such as fishing poles, an outdoor table, and extra totes. Take a look, you will find more features you don't want to travel without!
When heading out and setting up in a Keystone Montana High Country fifth wheel you will appreciate the Dexter E-Z Lube axles, Max Turn front cap and radius frame with Hitch Vision, and an enormous drop frame pass-through storage compartment to name a few features. Inside you will find luxury and comfort with the 78" tall main slide outs and flush mounted LED interior lights. The bath features a skylight over the shower, seamless countertops, and a vanity with three drawers for extra storage space!. The chef of the family is going to love the Montana High Country's kitchen with its Furrion 21" two in one stainless steel cooktop and oven, a 30" over-the-range microwave, solid surface countertops, and a high-rise faucet with an integrated pull-out sprayer, plus so much more!
This was not our first trailer purchase. Over the years we have been to many different trailer dealerships in the valley and never had such a positive experience. Our salesman really went above and beyond to ensure it was the trailer that would fit for our family and our wants. Even when they did not have the model we were looking for on their main lot he took the time to go over to the overflow lot - Jeremy
Stock# MO740575
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2530 lbs |
| Dry Weight | 12939 lbs |
| Cargo Capacity | 3061 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16F |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Four Door RV |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF37226LA740575 |
Loading
When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



