Used 2020 KZ Durango D333RLT
Made for year round use!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
KZ Durango fifth wheel D333RLT highlights:
- 40" Wideview Fireplace
- Hide-A-Bed Sofa
- Theater Seating
- Kitchen Island
- USB Charging Station
- Towing Receiver Hitch
Watch the LED TV while reclining in a theater seat with heat and massage features or prepare a meal at the kitchen island with a trash can under the sink. The near by hutch offers a great place to display picture frames and decor or serve meals from, and you will surely make lots of food with all the appliances provided including the 12 cu. ft. refrigerator and large pantry. When you need to get cleaned up, the residential shower with a seat and dual sinks make it easy. And the bathroom pocket door saves space inside to easily get dressed for the day. When it's time to retire for the night, the front bedroom offers a king bed slide out, a dresser and padded window bench seat with storage, and the front wall offers a large wardrobe and space for a washer and dryer if you choose that option.
Each Durango full profile fifth wheel by KZ includes inside luxurious features such as the Chef's Appliance package with a two-piece stainless steel gas cooktop with built-in oven and 30" convection microwave, plus solid surface countertops with a deep undermount stainless steel kitchen sink with a matte black residential faucet with spring sprayer, and maple glazed cabinetry. The exterior is built with a 5-sided 100% aluminum frame, and includes 4-point auto-leveling, and an All Weather Insulation package to travel any season. The TOGO KZ app as well as the KZ Engage powered by OneControl will allow you to monitor tank and battery levels, slide rooms, leveling system, awnings, and lighting. Choose your favorite model today and start traveling in luxury!
I would recommend these guys to anyone. From helpful sales folks to finance office I couldn’t have had a better experience. They took time with me to explain everything I needed to know and got me on my way to lots of family fun in our new toy hauler. Thanks Parris RV. - McKay
Stock# DU055353
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Hitch Weight | 2080 lbs |
| GVWR | 12995 lbs |
| Dry Weight | 10790 lbs |
| Cargo Capacity | 2205 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 53 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8710 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED |
| Awning Info | 18' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZFD3322L6055353 |
Loading
KZ was founded in the heart of Northern Indiana’s Amish country, and still calls this area our home. The first RV KZ offered back in 1972 was a truck camper, and was designed, fabricated and assembled by two employees. Then 12 employees. Then we added travel trailers. And 20 employees. Then fifth wheels. Over the years, as the product selection grew, so did the headcount. Today, the KZ campus covers 530,000 square feet of manufacturing space, includes over 600 employees and 12 product lines, and offers over 150 floorplans.
KZ is focused on becoming the most innovative RV company in North America, continuing to lead the industry with new and inventive products, and building a strong foundation for their constant growth. Great ideas can come from anywhere, and KZ encourages all employees to aggressively critique our products. Our product development committee is made up of representatives from every department who are charged with the task of sorting through the employee, retail customers, and dealer recommendations, and developing those ideas into innovative new products.
Growth is exciting, but only if it’s planned, and our growth won’t come at the expense of quality. KZ is a well-run company, a profitable company, and a well-liked company because its leadership team lets its employees know that it not only wants them to produce quality products, but expects them to take ownership of that quality. KZ is committed to building RVs with the same quality we want for our own families. This philosophy alone has influenced every step in the production process. It’s no wonder that KZ’s retail customer and dealer satisfaction index ratings are among the highest in the industry, and the reason we offer a two-year warranty on most brands.
People make a difference, and at KZ, our employees make all the difference in the world. As you’ll discover, no matter which of our dealers you choose to conduct business with, you’ll always be speaking with someone who takes you seriously and treats you with respect. Quality products and business integrity are a way of life with all our KZ dealers
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



