Used 2021 Grand Design Reflection 150 Series 278BH
Double Size Bunks!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Grand Design Reflection 150 Series fifth wheel 278BH highlights:
- Front Private Bedroom
- Double-Size Bunks
- Flip-Up Countertop Extension
- Tri-Fold Sofa
- Outside Kitchen
- 20' Exterior Awning
If you're looking for an efficient bunkhouse, then you need this Reflection 150 Series fifth wheel! The exterior rear storage compartment lets you bring all of your favorite camping gear, and the thoughtful storage near the bunks not only has a wardrobe closet but also a clever step storage area. You will enjoy eating your meals and playing card games at the U-shaped dinette, or you can switch it out for the optional 78" theater seating instead. Grab your favorite beverage from the 8-cu. ft. refrigerator and relax on the tri-fold sofa while you watch your favorite movie on the 40" LED TV. The full bathroom has a shower with a skylight for natural lighting as you get ready each morning, and is also has a linen closet to keep your towels close by.
Each Reflection 150 Series fifth wheel by Grand Design allows you to use your half-ton and short-bed truck to tow thanks to the 90-degree turn radius pin box. The Universal All-In-One docking station, the LP Quick Connect, and the "One-Touch" automatic leveling system will make setting up and packing up easy for those weekenders or full-timers that like to move around to see the countryside. Inside, you will love the Gunstock fixtures and hardware, the louvered tread steps to the bedroom, the large panoramic windows, plus the many features in the mandatory packages. It's time to reflect on your wise choice, so choose a Reflection 150 Series today!
This was not our first trailer purchase. Over the years we have been to many different trailer dealerships in the valley and never had such a positive experience. Our salesman really went above and beyond to ensure it was the trailer that would fit for our family and our wants. Even when they did not have the model we were looking for on their main lot he took the time to go over to the overflow lot - Jeremy
Stock# RE335232
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1338 lbs |
| GVWR | 10195 lbs |
| Dry Weight | 8295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 62 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FR3423M3335232 |
Loading
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



