Used 2021 Palomino Puma XLE Lite 20MBC
Double Size Bunks!
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Palomino Puma XLE Lite travel trailer 20MBC highlights:
- Double-Size Bunks
- Murphy Bed
- Pass-Through Storage
- Sleeps Seven
- Full Kitchen
- Under-Bunk Storage
What could be better than camping with friends and family out in nature? This travel trailer allows you to do just that in with at-home comforts. Everyone will have their own space to sleep; the kids or your friends on the double-size bunks, you and another on the sofa/Murphy bed, and an additional guest on the booth dinette! In the morning, the chef can prepare eggs and bacon on the cooktop and everyone can take their plate outside to sit under the 14' electric awning. After you've cleaned up and planned out your day, head out to experience the great outdoors. The full bath will be waiting for you when you return, and you can cook popcorn in the stainless steel microwave for game night! You might even like to add the optional camp kitchen with griddle, the choice is yours.
The lightweight and convenient Puma XLE Lite travel trailers and toy haulers by Palomino are ready to go when you are! Inside, you'll enjoy the Beauflor linoleum, the Satin Nickel hardware, light and bath fixtures, plus tinted windows and night shades for privacy. The exterior includes features to make camping hassle-free, like the outside shower, the front and rear stabilizer jacks, and the electric awning. Each model features Wi-Fi prep, solar prep, and back-up camera prep for your convenience, and the standard USB charging ports will allow you to keep your favorite gadgets charged and ready to go. Constructed with durable materials such as, an Alpha Superflex roof, powder coated frames, and front diamond plate, these models will last your family through years of family fun and memories!
Parris RV is awesome! The sales team, service department, staff and management are outstanding. From our first encounter when we walked through the door to the closing of the sale, we were treated with respect and honesty. Our salesman, Kyle, was so helpful. He listened to us, answered our questions and helped us find the trailer to fit our needs. We would definitely recommend Parris RV to our family - Collen
Stock# PU010184
| Sleeps | 7 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 450 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4458 lbs |
| Cargo Capacity | 1542 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 34.5 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Tire Size | 14" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2PUJB6M4010184 |
Loading
As demand for the Palomino grew, Mr. Landey felt it would benefit his company, Vanguard Ind., to relocate. With most manufacturers and industry suppliers located in the Elkhart, In. area the move eastward seemed logical. Vanguard Industries settled in the community of Colon in 1972. Once in Colon he began to put his plans in motion. By 1973 he had built the main production facility and within days Palomino tent trailers were rolling out the doors.
In 1976, Vanguard added its own Needle Division, in 1978 its own Metal Fabrication Plant, and has several cold storage facilities. On May 27, 1992, the primary production building and offices were destroyed by fire. By late August, 1992, the first 1993 model Palomino rolled of the line in the new 52,300 sq. ft. facility, which was built on the same site as the previous building had been.
The year 1998 continued to see expansion with the addition of a new 75,000 sq. ft. production facility, and another storage facility. In 2002 Vanguard was purchased by Forest River, Inc. This allowed for rapid growth and the introduction of two new towable lines of travel trailers and fifth wheels, Puma and Sabre by Palomino.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



