Used 2022 Palomino Puma 26FKDS
Front Kitchen!Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Palomino Puma 26FKDS travel trailer highlights:
- Front Kitchen
- Front Private Bedroom
- Sofa
- Dual Entry Doors
- Outside Shower
Walk into this travel trailer with one of the dual entry doors for a great camping trip! One entrance enters directly into the rear private bedroom which has a queen bed slide, a walk-in closet that is prepped for an optional washer and dryer, a wardrobe, and even an entrance into the dual entry bathroom. Grab a snack from the walk-in pantry then relax on the sofa while you watch a movie with the entertainment center or play a game at the booth dinette. The front kitchen has everything you will need to prepare your best home cooked meals including lots of countertop space, and you could even add an optional exterior micro kitchen with griddle for dinner outdoors!
If you're looking for family-fun adventure then you need one of these Palomino Puma fifth wheels, travel trailers, or toy haulers! They are built rugged, easy to tow, and jam packed with features. The Darco wrapped underbelly will protect your units vitals through every season and the AlphaPly roofing membrane covers it. They also have super lube axles and a powder coated frame. Their luxurious interiors feature a spice rack and built-in knife rack in the kitchen, USB charging ports to keep your electronics at 100%, and high density foam mattresses for a good night's rest. The required Advantage package comes with night roller shades for privacy at night, two outside speakers to crank up the tunes while you play cornhole, and an outside shower to keep the dirt outside where it belongs, plus so much more!
We had a great experience working the salesperson Red. He was very knowledgeable and helpful. They didn't have what we were looking for; however, he had the 2018 Highlander 5th Wheel Toy Hauler coming in soon. He worked with the factory to get pictures and info for us. We had to wait a few weeks but it was worth it. We love our new Toy Hauler. Also, the service dept was very responsive to our - Cathryn
Stock# PU016416
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 975 lbs |
| GVWR | 8193 lbs |
| Dry Weight | 6593 lbs |
| Cargo Capacity | 1600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2PURB1N4016416 |
Loading
As demand for the Palomino grew, Mr. Landey felt it would benefit his company, Vanguard Ind., to relocate. With most manufacturers and industry suppliers located in the Elkhart, In. area the move eastward seemed logical. Vanguard Industries settled in the community of Colon in 1972. Once in Colon he began to put his plans in motion. By 1973 he had built the main production facility and within days Palomino tent trailers were rolling out the doors.
In 1976, Vanguard added its own Needle Division, in 1978 its own Metal Fabrication Plant, and has several cold storage facilities. On May 27, 1992, the primary production building and offices were destroyed by fire. By late August, 1992, the first 1993 model Palomino rolled of the line in the new 52,300 sq. ft. facility, which was built on the same site as the previous building had been.
The year 1998 continued to see expansion with the addition of a new 75,000 sq. ft. production facility, and another storage facility. In 2002 Vanguard was purchased by Forest River, Inc. This allowed for rapid growth and the introduction of two new towable lines of travel trailers and fifth wheels, Puma and Sabre by Palomino.
Parris RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @801-268-1110 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



